شبکه کامپیوتری

پردازش ابری چیست| هر آنچه باید در مورد پردازش ابری بدانید

پردازش ابری چیست

پردازش ابری چیست

پردازش ابری چیست و هر آنچه که باید در مورد پردازش بدانید در این نوشته با آن آشنا می شوید. در اصل رایانش ابری به این معنا است که سورس یک نرم افزا، داده های آن و همینطور پردازش های مربوط به آن را به یک فضای بیرونی منتقل کنیم. به زبان ساده، رایانش ابری ارائه خدمات محاسباتی از جمله سرورها، ذخیره سازی، پایگاه های داده، شبکه، نرم افزار، تجزیه و تحلیل و اطلاعات از طریق اینترنت (“ابر”) برای ارائه نوآوری سریعتر، منابع انعطاف پذیر و صرفه جویی در مقیاس است.  خدمات ابری به شما کمک می کند هزینه های عملیاتی خود را کاهش دهید.

رایانش ابری چگونه کار می کند؟

همانطور كه گفته شد رایانش ابری سیستم ارائه خدمات کامپیوتری است. این خدمات اغلب شامل ارائه فضای اختصاصی به مشتری  می‌باشند. به عنوان مثال شما به جای آنکه یک کارت حافظه اضافی برای ذخیره موسیقی های دلخواهتان خریداری كنید. به سادگی آن ها را بر روی حافظه ابری ای که یک شرکت فضای ابری ارائه می کند ذخیره می کنید. با این کار هم از لحاظ مالی سود می کنید‏ و هم سیستم شما به علت ذخیره سازی اطلاعات زیاد کیفیت کار خود را از دست نمی دهد.

به جای داشتن زیرساخت های محاسباتی یا مراکز داده خود، شرکت ها می توانند برای دسترسی به هر چیزی از جمله برنامه ها تا ذخیره سازی را از ارائه دهنده خدمات ابری اجاره کنند. تقریباً هر خدماتی که نیاز است، که شما به سخت افزار رایانه ای که استفاده می کنید، اکنون می توانید از طریق ابر ارائه شود.

یکی از مزایای استفاده از خدمات رایانش ابری این است که شرکت ها می توانند از هزینه اولیه و پیچیدگی مالکیت و نگهداری زیرساخت های فناوری اطلاعات خود جلوگیری کنند و در عوض هنگام استفاده از آن، هزینه استفاده خود را بپردازند.

به نوبه خود، ارائه دهندگان خدمات رایانش ابری می توانند با ارائه خدمات یکسان به طیف وسیعی از مشتریان، از مقیاس قابل توجهی بهره مند شوند. خدمات رایانش ابری در حال حاضر طیف وسیعی از گزینه ها را پوشش می دهد. از اصول اولیه ذخیره سازی، شبکه و قدرت پردازش گرفته تا پردازش زبان طبیعی و هوش مصنوعی و همچنین برنامه های استاندارد اداری می باشد. 

خدماتی که پردازش ابری ارائه می دهد

رایانش ابری پشتوانه تعداد زیادی از خدمات است. این شامل خدمات مصرف کننده مانند Gmail یا پشتیبان گیری ابری از عکس ها در تلفن هوشمند شما می شود. اگرچه به خدماتی که به شرکت های بزرگ اجازه می دهد همه داده های خود را میزبانی کرده و همه برنامه های خود را در ابر اجرا کنند. Netflix برای اجرای سرویس پخش ویدئوی خود و سایر سیستم های تجاری خود و همچنین داشتن تعدادی سازمان دیگر، به خدمات رایانش ابری متکی است.

امروزه رایانش ابری طیف وسیعی از خدمات را در بر میگیرد. از پایه ای ترین یعنی خدمات ذخیره سازی تا شبکه، کارهای اداری و هوش مصنوعی. به صورت کلی هر سرویسی که از درگیری فیزیکی شما با پردازش کامپیوتری به کاهد جزئی از سیستم رایانش ابری است.

پردازش ابری چیست و چگونه کار می کند

سرویس سه سطحی در پردازش ابری

بسته به خدماتی که ارائه دهندگان ارائه می دهند، رایانش ابری را می توان به سه سطح تقسیم کرد. پردازش ابری شامل سه سطح خدمات زیر می باشد که همه آن ها به وسیله تأمین کننده های Cloud ارائه می شود.

سه سطح رایانش ابری: IaaS ، PaaS ، SaaS

زیرساخت به عنوان یک سرویس (IaaS – زیرساخت به عنوان یک سرویس)

زیرساخت به عنوان یک سرویس یک مدل ارائه است که در آن یک سازمان تجهیزات مورد استفاده برای پشتیبانی عملیات را” خارج “قرار می دهد. این شامل ذخیره اطلاعات، سخت افزار، سرورها و اجزای شبکه است. ارائه دهنده خدمات IaaS گاهی اوقات به عنوان سخت افزار به عنوان سرویس یا HaaS نیز شناخته می شود.

بارزترین مزیت استفاده از IaaS ، انتقال مشکلات مدیریتی مربوط به تجهیزات رایانه ای به تامین کننده است. مزیت جذاب دیگر کاهش هزینه ها است. به طور کلی در فن آوری های مرتبط با رایانش ابری، برای پرداخت تنها هزینه مصرفی است. زیرساخت به عنوان یک سرویس نیز مقیاس پذیری را تقریباً به صورت خودکار و شفاف برای مصرف کننده امکان پذیر می کند و مسئولیت را بر عهده ارائه دهندگان خدمات می گذارد.

سایر ویژگی ها عبارتند از: ارائه اتصال به اینترنت ، خدمات مبتنی بر خط مشی و ارائه رومیزی مجازی.

پلت فرم به عنوان یک سرویس (PaaS – پلت فرم به عنوان یک سرویس)

رایانش ابری و رشد سریع آن مستلزم شامل بسترهایی برای ایجاد و اجرای برنامه های سفارشی است. این مفهوم به نام PaaS شناخته می شود. برنامه های PaaS همچنین به عنوان راه حل های مبتنی بر وب یا SaaS شناخته می شوند.

ارائه دهنده، علاوه بر حل مشکلات زیرساخت سخت افزاری، نرم افزار را نیز مدیریت می کند. سرویس گیرنده با استفاده از این نوع راه حل ها نیازی به نصب، پیکربندی یا نگهداری سیستم عامل ها، پایگاه های داده و سرورهای برنامه ندارد. زیرا این در این پلت فرم ارائه شده است.

یک پلت فرم به عنوان سرویس (PaaS) در مقایسه با راه حلی که فقط زیرساختی به عنوان سرویس (IaaS) را فراهم می کند. مشکلات بیشتری را حل می کند. زیرا محدودیت های زیادی در رابطه با محیط زمان اجرا دارد. از جمله این موارد می توان به نوع سیستم، زبان برنامه نویسی (در مواردی که ممکن است از کتابخانه ها استفاده کنند)، مدیر پایگاه داده اشاره کرد.

شرکت هایی مانند eBay ، Google ، iTunes ، bodhost و YouTube از جمله کسانی هستند که از این مدل استفاده می کنند و قابلیت های جدید و دسترسی به بازارهای جدید را از طریق مرورگر وب فعال می کنند. PaaS توسعه و تحویل سریع و مقرون به صرفه برنامه را ارائه می دهد.

نرم افزار به عنوان سرویس (SaaS – نرم افزار به عنوان سرویس)

این بهترین سطح از محاسبات ابری است. SaaS یک مدل توزیع نرم افزاری است که دسترسی مشتریان را به آن از طریق شبکه (معمولاً اینترنت) فراهم می کند. بنابراین، آنها مجبور نیستند نگران پیکربندی، استقرار و نگهداری برنامه ها باشند. زیرا همه این وظایف بر عهده فروشنده است. برنامه های توزیع شده از طریق یک نرم افزار به عنوان مدل سرویس می توانند بدون توجه به اندازه و موقعیت جغرافیایی به هر شرکتی دسترسی داشته باشند. 

هدف این مدل استفاده نهایی مشتریان از نرم افزار برای برآوردن فرایندهای سازمان شما است. نرم افزار به عنوان سرویس (SaaS) را می توان به عنوان برنامه ای که معمولاً از طریق مرورگر در اینترنت مصرف می شود. پرداختی که برای استفاده از آن مشروط است و منطق و داده های برنامه در بستر تأمین کننده قرار دارد. نمونه هایی از SaaS Google App و غیره است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *