شبکه کامپیوتری

سرور شبکه

سرور شبکه

سرور شبکه

سرور شبکه چیست؟

سرور شبکه  به کامپیوتری گفته می شود که بقیه کامپیوترها از آن فرمان می گیرند. سرور یک کامپیوتر همیشه روشن و دردسترس است. همچنین آماده دریافت درخواست از کامپیوتری دیگر و پاسخ به آن در خواست است. هدف از به کارگیری سرور به اشتراک گذاشتن منابع سخت افزاری و نرم افزاری به دیگر سیستم های متصل (client) ها است. که به این سیستم client-server گفته می شود. اگر این دسترسی تحت شبکه داخلی باشد به آن سرور تحت شبکه گفته می شود و به این معنا است که تمامی سیستم ها از سرور فرمان می گیرند.

اگر گستره این شبکه را کمی بیشتر کنیم و آن را تشکیل شده از تمام کامپیوتر هایی که از طریق اینترنت به هم وصل شده اند بدانیم، با گروه بسیار بزرگی از کامپیوتر های همیشه روشن و دردسترس از طریق اینترنت مواجه هستیم. که به آنها سرور های اینترنتی می گویند. و وظیفه دارند تا اطلاعاتی که در هر موقع از شبانه روز، در پهنای اینترنت سرچ می کنید را برایتان در اختیار بگذارند.

بنابراین به دو دسته بندی کلی میرسیم:

Client سرور شبکه

سرور ( server ) : کامیپوتری که سرویس می دهد.

کلاینت ( Client ) : کامپیوتری که سرویس می گیرد.

انواع سرور

وب سرور

کامپیوتر

به نرم افزار یا سخت افزاری که امکان دسترسی به محتوا را از طریق اینترنت فراهم می کند وب سرورگفته می شود. این سرور برای میزبانی وب سایت ها می باشد. و با استفاده از سرویس های خاص ارتباط بین آدرس ها و کاربران شبکه های اینترنت را با صفحه وبی که بر روی آن سرور میزبانی می گردد ایجاد میکند.                                وب سرور کامپیوتری است که به درخواست‌های صفحات یا فایل‌هایHTML پاسخ می‌دهد.

سرور شبکه مستقل

سروری که زیرشاخه ی یک شبکه بزرگتر نمی باشد. در واقع این سرور بدون وابستگی به یک منبع خارجی به کلاینت های خود خدمات ارائه می کند.

سرور اسم یا DNSسرور

سرور شبکه اسم

سروری است که پروتکل name-service را اجرا می کند. یک سرور برای متمایز شدن از سرورهای دیگر نیاز است نام مخصوص خود را داشته باشد. درست مانند دنیای واقعی که هر فرد نام مخصوص به خود را دارد. لذا به این خاصیت سرورها، nameserver گفته می شود.

DNS سرور یک قسمت بسیار مهم از زیرساخت DNS است. DNS مخفف عبارت (Domain name system) است. دی ان اس سرور یا همان اسم سرور، آی‌پی آدرس‌ها را همراه با نام هاست آن‌ها ذخیره کرده و از آن جهت رفع نیاز کاربرانی (کاربرانی که از یک IP استفاده می‌کنند.) که مایل به دسترسی به وب‌سایت، دستگاه یا دیگر سیستم‌های شبکه‌ای هستند، استفاده می‌کند.

پرینتر سرور شبکه

 پرینتر سرور کامپیوتر یا دستگاهی می باشد که از طریق شبکه به یک یا چند پرینتر و تعدادی کلاینت وصل شده و پس از دریافت فرمان پرینت از کلاینت ها آن را به پرینتر مناسب انتقال میدهد.

پروکسی سرور

پروکسی سرور شبکه

پروکسیسرورنقش واسطه بین کلاینت ها و سرورهای دیگر را دارد. وقتی که کاربر بخواهد اطلاعاتی چون فایل، صفحات وب و سایر منابع را از سرور دیگری دریافت کند، به proxy server وصل می شود.

سرور صدا کامپیوتر 

سروری است که دسترسی و استفاده از ابزارهای صوتی مثل کارت صدا را مدیریت می کند.

سرور شبکه نرم افزار

سروری که به اجرای یک سری برنامه های نرم افزاری خاص اختصاص دارد.

سرور پایگاه داده

 یک برنامه کامپیوتری است که خدمات database به سایر کامپوترها یا برنامه های کامپیوتری ارایه می دهد. که به آن مدل client-sever نیز می گویند.

فکس سرور

فکس سرور کامپیوتر

سیستمی است که در یک سرور شبکه محلی LAN نصب شده و به کاربران متصل به شبکه امکان ارسال و دریافت فکس را می دهد.

فایل سرور

 یک نرم افزار یا یک سیستم سخت افزاری با نرم افزار است که فایل ها را ذخیره کرده و آنها را از طریق شبکه با سایر کلاینت ها برای خواندن و نوشتن به اشتراک می گذارد.

سرور بازی کامپیوتر 

کاربران بازی های کامپیوتری می توانند با اتصال به این سرور به صورت آنلاین به انجام بازی های گروهی بپردازند.

کاربران بازی‌های کامپیوتری می‌توانند بااتصال به این سرور به‌صورت آنلاین به انجام بازی‌های گروهی بپردازند. این نوع از سرور درواقع گونه‌ای از Application Server می‌باشد با این تفاوت که کاربری آن تنها برای بازی هست. به این شیوه که بازی بر روی سرور نصب و میزبانی می‌گردد و افراد و کاربران متصل به آن شبکه می‌توانند با برقراری ارتباط با سرور بر روی کامپیوتر خود از بازی استفاده کنند که استفاده آن درواقع برای بازی‌هایی می‌باشد که به‌صورت گروهی یا به عبارتی Multiplayer هستند

سرور منزل

سروری برای منازل مسکونی است که از طریق یک شبکه خانگی و اینترنت به سایر دستگاه های داخل خانه خدمات ارایه می دهد.

Application server

سیستمی که یک سری از برنامه های نرم افزاری خاص را ارائه می دهد و کاربران از روی کامپیوتر خود قادر خواهند بود به نرم افزارها دسترسی داشته باشند.

Mail Server

Mail Server کامپیوتر

این سرور برای ارسال ایمیل استفاده می‌گردد، این گونه که بر روی سرور یک سرویس ارسال ایمیل یا WebMail قرار می‌گیرد. و خدمات و تراکنش‌های ارسال ایمیل از این طریق انجام میشود.

سرور رسانه

این نوع سرور مربوط به اشتراک سرویس‌های چندرسانه‌ای یا همان Media می‌باشد. برای مثال یک ویدیو یا فایل صوتی بر روی سرور قرار می‌گیرد و کاربران می‌توانند بدون نیاز به دانلود فایل آن را بر روی کامپیوتر خود مشاهده کنند.

سرور ارتباطات

این سرور برای به کار افتادن سرویس‌های ارتباطی راه‌اندازی می‌شود. که هر کاربر و یا کامپیوتر به‌عنوان یک end point می‌توانند بااتصال به سروری که برای این موضوع راه‌اندازی شده است با دیگر کاربران در ارتباط باشد. و متن‌ها موارد موردنیاز را به کاربر یا end point مقابل خود ارسال کند. که میزان دسترسی‌ها و ارتباطات هر فرد با دیگران نیز توسط سرویس‌های  امنیتی کنترل شود.

سرور محاسبات کامپیوتر 

این سرور برای پردازش و محاسبه استفاده می‌شود. به این گونه که وقتی که پردازنده‌های یک کامپیوتر برای پروسه یا کاربری خاصی کافی نمی‌باشند، می‌توان بااتصال این کامپیوتر به یک سرور دیگر از پردازنده‌های سرور هم در کنار پردازنده‌های کامپیوتر کاربر استفاده کرد.

سرور امنیتی

سرور امنیتی کامپیوتر

سرور امنیتی یک شبکه‌ی متکی بر مولفه‌های امنیتی است که مجوز و تسهیلات کنترل فایل‌ها را میسر می‌کند. در این سرورها، موارد امنیتی می‌توانند از قبل تعریف شده باشند. و مجوزها طبق آن‌ها صادر شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *