شبکه کامپیوتری

خانه‌ی هوشمند

خانه‌ی هوشمند


خانه‌ی هوشمند و سیستم کنترل هوشمند

تفاوت اصلی خانه‌ی هوشمند با خانه‌ی معمولی این است که همه‌ی وسایل در خانه‌ی هوشمند به هم متصل هستند و با یک دستگاه مرکزی کنترل می‌شوند.

مزایای یک خانه‌ی هوشمند

با خانه‌ی هوشمند می‌توانید کارهای زیادی را با زحمت کمتری انجام دهید. مثل تنظیم تهویه، خاموش کردن لامپ‌ها، روشن کردن مایکروفر برای گرم کردن غذا و غیره. می‌توانید برای وسایل خانه زمان‌بندی تعیین کنید. بنابراین یکسری کارها در ساعات خاصی از روز به‌صورت خودکار انجام خواهند شد. خانه‌های هوشمند بهره‌وری از انرژی را نیز افزایش می‌دهند و باعث کم شدن مبلغ قبض‌ها در آخر ماه می‌شوند.

اجزای خانه‌ی هوشمند

اجزای خانه‌ی هوشمند

در خانه‌ی هوشمند کنترل آب‌وهوا، سیستم‌های روشنایی، لوازم‌خانگی، قفل‌ها و انواع مختلف دوربین‌ها و مانیتورها از هر جای خانه و حتی دور از خانه امکان‌پذیر است. معمولاً هر خانه هوشمند شامل موارد زیر است:

•          کنترل دما

•          کنترل روشنایی

•          پرده‌های برقی

•          مدیریت مصرف انرژی

•          سیستم امنیتی

•          سیستم صوتی

•          سیستم تصویری

•          تجهیزات ارتباطی بین کاربر و سیستم

ردوبدل اطلاعات

ردوبدل اطلاعات

اگر یادتان رفته که شوفاژها را خاموش‌کنید؛ با چند کلیک می‌توانید سیستم گرمایشی و سرمایشی، اجاق‌گاز و لامپ‌های اضافی را خاموش و از قبض‌های نجومی آب، برق و گاز فرار کنید.

اگر منزلتان دچار آتش‌سوزی شود، خانه‌ی هوشمند وضعیت را به شما اعلام کرده و خود را نجات خواهد داد.

هوشمند سازی خودکار

می‌توانید زمان‌بندی برنامه‌های روزانه را در اپلیکیشن خانه هوشمند خود انجام دهید تا کارها به‌صورت خودکار پیش بروند. مثلاً اگر سالخورده‌ای در خانه‌دارید و باید به او یادآوری کنید که داروهایش را درزمانی خاص مصرف نماید. خانه‌ی هوشمند طبق برنامه‌ی زمانی که به او می‌دهید با پخش زنگ هشدار و آلارم کمک می‌کند که از راه دور یادآوری کنید.

کنترل هوشمند پرده‌ها

کنترل هوشمند پرده‌ها در خانه‌ی هوشمند

سیستم کنترل هوشمند پرده‌ها می‌تواند در هر ساعت برخاستن شما از خواب، همزمان با بازنمودن آرام پرده‌ها و پخش موسیقی ملایم صبحگاهی شمارا آماده بیدار شدن نماید. و در صورت تمایل به استفاده از نور خورشید در طول روز می‌توانید سیستم را برنامه‌ریزی کنید تا از آغاز روز پرده‌ها باز و با غروب خورشید به‌صورت خودکار بسته شود.

کنترل سیستم‌های صوتی و تصویری

کنترل سیستم‌های صوتی و تصویری

یکی دیگر از توانایی‌های خانه هوشمند قدرت کنترل سیستم‌های صوتی و تصویری است. مثلاً می‌توان با استفاده از سیستم صوتی هوشمند، موسیقی‌های مختلفی را در نقاط مختلف خانه پخش کرد.   همین‌طور امکان کنترل تجهیزات صوتی و تصویری نصب‌شده در سالن‌های کنفرانس را هم دارد.

تمام کنترل‌هایی است که در خانه و یا محل کار حذف شده است. و با پنل لمسی  یا ریموت کنترل سیستم هوشمند، تمامی دستگاه‌های صوتی و تصویری مانند تلویزیون، ویدئو، رسیور ماهواره و … از هر نقطه از ساختمان کنترل کنید.

کنترل سیستم‌های حفاظتی و امنیتی

یکی از مهم‌ترین دلایل استفاده از سیستم خانه‌ی هوشمند ، ایجاد محیطی امن می‌باشد. می‌توانید هنگام خروج از منزل سیستم امنیتی را فعال نمایید. به‌این‌ترتیب سنسورهای نصب شده در خانه نقش نگهبانان خانه را برای شما ایفا خواهند کرد.

اگر هر یک از درها یا پنجره‌هایی که سنسور در آنها تعبیه‌شده است باز شود و یا اگر حرکتی توسط سنسورهای حرکتی نصب‌شده تشخیص داده شود و یا اگر از سیستم‌های کارتی یا کدی در ورودی خانه استفاده کرده‌اید و مکرراً کدهای غلط به دستگاه وارد می‌شود، سیستم تمامی این موارد را به منزله ورود افراد غیرمجاز به منزل تشخیص داده و ضمن پخش آژیر، موضوع را از طریق خط تلفن متصل به سیستم و یا از طریق ارسال پیامک گزارش می‌کند. می‌توانید دوربین‌های مداربسته را به سیستم خانه هوشمند متصل کنید  و تصاویر را از طریق پنل لمسی ببینید.

تغذیه گیاهان و حیوانات

تغذیه گیاهان و حیوانات

در خانه هوشمند می‌توانید در ساعات دلخواهی به گیاهان و حیوانات خانگی خود آب و غذا بدهید. و زمانی که در سفر هستید نگرانی بابت آبیاری گیاهان و یا تغذیه حیوانات موجود در خانه نداشته باشید.

در صورتیکه شما دارای، باغ، مزرعه و یا گلخانه دور از محل زندگی خود باشید، این سیستم به‌راحتی آبیاری محصولات خود را در هر زمان که بخواهید انجام دهید. و از آسیب دیدن گیاهان براثر بی‌آبی جلوگیری کنید. با آبیاری منظمی سیستم با کمترین آب بیشترین بهره‌وری را خواهید داشت.

سیستم‌های اعلام حریق

از سال‌ها پیش درکشورهای پیشرفته نصب سیستمهای اعلام حریق در ساختمان‌ها یکی از استانداردهایی است که شرکتهای ساختمانی ملزم به رعایت آن می‌باشند. در ساختمان هوشمند امکان اعلام حریق، نشت گاز و آب وجود دارد.

سیستم اعلام حریق تحت کنترل خانه هوشمند می‌تواند در هنگام بروز حادثه علاوه بر اعلام هشدار، روشنایی و تهویه راهروها، مسیرهای خروج را فعال نماید. سیستم هوشمند می‌تواند با مراکز امدادرسانی مثل آتش نشانی و اورژانس تماس گرفته و وقوع آتش سوزی و آدرس ساختمان را  به آن‌ها اطلاع دهد تا آسیب‌ها را به حداقل برسد.

کنترل هوشمند دما

کنترل هوشمند دما

سیستم‌های کنترل هوشمند دما در خانه‌های هوشمند ، علاوه بر امکان کنترل دستی و یا هوشمند دمای محیط و ارائه گزارش از دمای نقاط مختلف ساختمان، این امکان را می‌دهد تا درزمانی که پنجره‌ها به‌اشتباه بازمانده‌اند و سبب اتلاف انرژی می‌گردند، با  اعلام هشدارهای لازم، شمارا مطلع کنند.

با کمک سیستم کنترل هوشمند دما، شما می‌توانید مدتی قبل از ورود به ساختمان، سیستم تهویه را فعال نمایید تا در هنگام ورود، دمای محیط مطابق با خواست شما باشد. این امر هزینه‌های نگهداری سیستم‌های سرمایشی و گرمایشی شمارا کاسته و طول عمر آنها را افزایش می‌دهد.

کنترل هوشمند روشنایی

کنترل هوشمند روشنایی خانه‌ی هوشمند

سیستم کنترل هوشمند روشنایی در خانه‌های هوشمند این امکان را فراهم می‌کند تا شما سیستم را به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی نمایید که فقط در صورت حضور شخص در محیط چراغ‌ها روشن باشند و در وقت‌هایی که شخصی حضور نداشته باشد به‌طور خودکار چراغ‌ها خاموش شوند.

بسیاری از اوقات شما احساس می‌کنید که به تمام توان منبع نوری موجود در محل نیاز ندارید، در چنین شرایطی سیستم به شما امکان کاهش میزان نور را خواهد داد که این نیز از اتلاف انرژی به میزان زیادی جلوگیری خواهد کرد.

همین‌طور می‌توانید در هرلحظه وضعیت روشنایی‌های ساختمان را به کمک نقشه‌ای که بر روی پنل لمسی وجود دارد مشاهده کنید و از روشن یا خاموش بودن چراغ‌ها در هر یک از نقاط باخبر شوید. و روشنایی‌ها را به‌صورت جداگانه روشن و خاموش و کم نور و یا پرنور نمایید.

همچنین در مواقعی که برای مدت طولانی در ساختمان حضور ندارید، می‌توانید سیستم را طوری برنامه‌ریزی کنید که در فواصل زمانی معین، با فعال نمودن سیستم روشنایی به همراه روشن نمودن سیستم صوتی ، حضور شمارا در محل شبیه‌سازی نماید. این امر در کاهش احتمال سرقت نقش چشم‌گیری داشته است.

قفل‌های هوشمند

با استفاده از قفل‌های هوشمند و درب بازکن‌های اتوماتیک می‌توان درب را باز یا بسته کرد. با قفل‌های هوشمند امکان باز و بسته کردن درب از راه دور وجود دارد. هنگامی‌که شما در خانه حضور ندارید می‌توانید از راه دور درب را برای افرادی که پشت در مانده‌اند بازکنید.

این قفل‌ها مجهز به سنسور تشخیص اثرانگشت و کارت ، صفحه‌کلید تاچ می‌باشند. شما می‌توانید هر فردی که وارد می‌شود را شناسایی کنید. و به افراد خاصی حق ورود بدهید.

این آپشن برای منازل، هتل‌ها، ویلاها، ادارات، دیتاسنتر‌ها و … مناسب می‌باشد.

سنسور درب و پنجره هوشمند

سنسور درب و پنجره هوشمندخانه‌ی هوشمند

با استفاده از سنسور درب و پنجره هوشمند می‌شود از باز یا بسته بودن درها و پنجره‌ها اطمینان حاصل کرد.

سنسور نشت آب

سنسور نشت آب

اگر شما برای پر کردن وان حمام، شیر آب را باز گذاشته و به سراغ کار خود رفته‌اید، برای اینکه یادتان نرود شیر آب را ببنید سنسور نشت آب هوشمند به شما کمک می‌کند. با استفاده از این سنسور،  قبل این‌که وان شما پر شود، شیر وان حمام به‌صورت خودکار بسته خواهد شد.

اهرم شیر گاز

 با اهرم شیر گاز هوشمند می‌توانید از راه دور شیر گاز را ببندید.

یک سیستم خانه هوشمند خوب باید به‌قدری ایمن باشد که اطلاعات شما درز نکند و هکرها نتوانند به داخل آن نفوذ کنند. عملکرد گجت های آن باهم تداخل نداشته باشند و سیستم بتواند چندین کار را بدون نقص انجام دهد. و کاربرد آسانی داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *